Bourns Inc. SRU1038-151Y
SRU1038-151Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1038-151Y
Brief Description
FIXED IND 150UH 900MA 358 MOHM
Datasheet Download
SRU1038-151Y.pdf
Availability of SRU1038-151Y
QUANTITY
SRU1038-151Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1038-151Y
Internal Part NumberEIS-SRU1038-151Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRU1038 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU1038
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±30%
Current Rating900mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)358 mOhm
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1038-151Y
Related LinksSRU103, SRU1038-151Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1038-151Y Details Description
Related parts for SRU1038-151Y
RES SMD 6.49M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.45M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
OUTLET BOX 2-DUPLEX 5-15 W-PROOF datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN ATTACH PLUG datasheet.pdf
5600UF 10V 18X40 105C RAD datasheet.pdf