Bourns Inc. SRU1038-220Y
SRU1038-220Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1038-220Y
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.2A 55.8 MOHM
Datasheet Download
SRU1038-220Y.pdf
Availability of SRU1038-220Y
QUANTITY
SRU1038-220Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1038-220Y
Internal Part NumberEIS-SRU1038-220Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRU1038 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU1038
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±30%
Current Rating2.2A
Current - Saturation2.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55.8 mOhm
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1038-220Y
Related LinksSRU103, SRU1038-220Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1038-220Y Details Description
Related parts for SRU1038-220Y
FUSE RESETTABLE 8A 30V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
UM 27 X 59.5 SPECIAL MAT 3 C/O datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC WIRE datasheet.pdf