Bourns Inc. SRU1038-5R0Y
SRU1038-5R0Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1038-5R0Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5UH 4.6A 14.5 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1038-5R0Y.pdf
Availability of SRU1038-5R0Y
QUANTITY
SRU1038-5R0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1038-5R0Y
Internal Part NumberEIS-SRU1038-5R0Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRU1038 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU1038
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5µH
Tolerance±30%
Current Rating4.6A
Current - Saturation4.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14.5 mOhm
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1038-5R0Y
Related LinksSRU103, SRU1038-5R0Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1038-5R0Y Details Description
Related parts for SRU1038-5R0Y
SOCKET DISCRETE PIN .080 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE FLAG 1-1/0AWG datasheet.pdf
IC SWITCH PWR-DISTRIB DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
IC RGSTRD DVR 3-ST 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
INSULATION NUT W/ LOCKING HOOK datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 480VAC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf