Bourns Inc. SRU1038-6R8Y
SRU1038-6R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1038-6R8Y
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.9A 35 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU1038-6R8Y.pdf
Availability of SRU1038-6R8Y
QUANTITY
SRU1038-6R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1038-6R8Y
Internal Part NumberEIS-SRU1038-6R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRU1038 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU1038
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating3.9A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm
Q @ Freq13 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant36MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1038-6R8Y
Related LinksSRU103, SRU1038-6R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1038-6R8Y Details Description
Related parts for SRU1038-6R8Y
CAP TANT 10UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR SINGLE 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100VFBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 32A DPAK datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 10POS datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf