Bourns Inc. SRU1038A-470Y
SRU1038A-470Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU1038A-470Y
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.65A 160 MOHM
Datasheet Download
SRU1038A-470Y.pdf
Availability of SRU1038A-470Y
QUANTITY
SRU1038A-470Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU1038A-470Y
Internal Part NumberEIS-SRU1038A-470Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU1038A
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±30%
Current Rating1.65A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU1038A-470Y
Related LinksSRU103, SRU1038A-470Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU1038A-470Y Details Description
Related parts for SRU1038A-470Y
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M10 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf