Bourns Inc. SRU2009-3R3Y
SRU2009-3R3Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU2009-3R3Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 800MA 320 MOHM
Datasheet Download
SRU2009-3R3Y.pdf
Availability of SRU2009-3R3Y
QUANTITY
SRU2009-3R3Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU2009-3R3Y
Internal Part NumberEIS-SRU2009-3R3Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU2009 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU2009
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU2009-3R3Y
Related LinksSRU200, SRU2009-3R3Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU2009-3R3Y Details Description
Related parts for SRU2009-3R3Y
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W datasheet.pdf