Bourns Inc. SRU2013-220Y
SRU2013-220Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU2013-220Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 400MA 880 MOHM
Datasheet Download
SRU2013-220Y.pdf
Availability of SRU2013-220Y
QUANTITY
SRU2013-220Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU2013-220Y
Internal Part NumberEIS-SRU2013-220Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU2013 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU2013
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±30%
Current Rating400mA
Current - Saturation350mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)880 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU2013-220Y
Related LinksSRU201, SRU2013-220Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU2013-220Y Details Description
Related parts for SRU2013-220Y
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 500MA 15W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 48POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf