Bourns Inc. SRU2013-3R3Y
SRU2013-3R3Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU2013-3R3Y
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1A 135 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU2013-3R3Y.pdf
Availability of SRU2013-3R3Y
QUANTITY
SRU2013-3R3Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU2013-3R3Y
Internal Part NumberEIS-SRU2013-3R3Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU2013 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU2013
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating1A
Current - Saturation860mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)135 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU2013-3R3Y
Related LinksSRU201, SRU2013-3R3Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU2013-3R3Y Details Description
Related parts for SRU2013-3R3Y
TWIST LOK STANDOFF 3/16 X .75" datasheet.pdf
CAP CER 400PF 20KV Z5T DISK datasheet.pdf
CONN SPRING 36POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCD90XXX 64PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X5R 22レF 4V datasheet.pdf