Bourns Inc. SRU2016-4R7Y
SRU2016-4R7Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU2016-4R7Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.15A 215 MOHM
Datasheet Download
SRU2016-4R7Y.pdf
Availability of SRU2016-4R7Y
QUANTITY
SRU2016-4R7Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU2016-4R7Y
Internal Part NumberEIS-SRU2016-4R7Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU2016 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU2016
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating1.15A
Current - Saturation740mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)215 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU2016-4R7Y
Related LinksSRU201, SRU2016-4R7Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU2016-4R7Y Details Description
Related parts for SRU2016-4R7Y
RES SMD 24K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED CHOKE 6A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CBL 22POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 224POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf