Bourns Inc. SRU3009-100Y
SRU3009-100Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3009-100Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 280MA 760 MOHM
Datasheet Download
SRU3009-100Y.pdf
Availability of SRU3009-100Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRU3009-100Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3009-100Y
Internal Part NumberEIS-SRU3009-100Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3009 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLSRU3009 Series Apr/2015
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3009
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating280mA
Current - Saturation350mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)760 mOhm Max
Q @ Freq8.5 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3009-100Y
Related LinksSRU300, SRU3009-100Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3009-100Y Details Description
Related parts for SRU3009-100Y
DIODE VARIABLE CAP 6V SSMINI-2P datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 20MA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 1MM R/A datasheet.pdf