Bourns Inc. SRU3009-220Y
SRU3009-220Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3009-220Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 220MA 1.45 OHM
Datasheet Download
SRU3009-220Y.pdf
Availability of SRU3009-220Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRU3009-220Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3009-220Y
Internal Part NumberEIS-SRU3009-220Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3009 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLSRU3009 Series Apr/2015
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3009
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±30%
Current Rating220mA
Current - Saturation250mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3009-220Y
Related LinksSRU300, SRU3009-220Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3009-220Y Details Description
Related parts for SRU3009-220Y
CAP CER 10000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC OSC UP/DWN CNTR 2MHZ 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf