Bourns Inc. SRU3009-4R7Y
SRU3009-4R7Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3009-4R7Y
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 480MA 290 MOHM
Datasheet Download
SRU3009-4R7Y.pdf
Availability of SRU3009-4R7Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SRU3009-4R7Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3009-4R7Y
Internal Part NumberEIS-SRU3009-4R7Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3009 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLSRU3009 Series Apr/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3009
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating480mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)290 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3009-4R7Y
Related LinksSRU300, SRU3009-4R7Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3009-4R7Y Details Description
Related parts for SRU3009-4R7Y
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ORANGE CONCAVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf