Bourns Inc. SRU3011-100Y
SRU3011-100Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3011-100Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 400MA 340 MOHM
Datasheet Download
SRU3011-100Y.pdf
Availability of SRU3011-100Y
QUANTITY
SRU3011-100Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3011-100Y
Internal Part NumberEIS-SRU3011-100Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3011 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3011
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating400mA
Current - Saturation350mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)340 mOhm
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3011-100Y
Related LinksSRU301, SRU3011-100Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3011-100Y Details Description
Related parts for SRU3011-100Y
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
HEADER 22POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.8A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .50" EDGE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf