Bourns Inc. SRU3011-100Y
SRU3011-100Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3011-100Y
Brief Description
FIXED IND 10UH 400MA 340 MOHM
Datasheet Download
SRU3011-100Y.pdf
Availability of SRU3011-100Y
QUANTITY
SRU3011-100Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3011-100Y
Internal Part NumberEIS-SRU3011-100Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3011 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3011
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating400mA
Current - Saturation350mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)340 mOhm
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3011-100Y
Related LinksSRU301, SRU3011-100Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3011-100Y Details Description
Related parts for SRU3011-100Y
IC 12-BIT 200KHZ BIPOL A/D 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 35POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 60A LFPAK datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3573 25UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
MOLEX QSFP OPT CABLE ASSY 23.0M datasheet.pdf
CONN. W/INSULATE D TERMINATION M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf