Bourns Inc. SRU3011-4R7Y
SRU3011-4R7Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3011-4R7Y
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 630MA 178 MOHM
Datasheet Download
SRU3011-4R7Y.pdf
Availability of SRU3011-4R7Y
QUANTITY
SRU3011-4R7Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3011-4R7Y
Internal Part NumberEIS-SRU3011-4R7Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3011 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3011
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating630mA
Current - Saturation620mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)178 mOhm
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3011-4R7Y
Related LinksSRU301, SRU3011-4R7Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3011-4R7Y Details Description
Related parts for SRU3011-4R7Y
CONN RCPT 16-20AWG CRIMP 15GOLD datasheet.pdf
CONN PIN IDC 10POS LONG W/O EAR datasheet.pdf
RES 1M OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 5MM GREEN datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf