Bourns Inc. SRU3011-6R8Y
SRU3011-6R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3011-6R8Y
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 500MA 245 MOHM
Datasheet Download
SRU3011-6R8Y.pdf
Availability of SRU3011-6R8Y
QUANTITY
SRU3011-6R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3011-6R8Y
Internal Part NumberEIS-SRU3011-6R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3011 Material Declaration
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3011
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating500mA
Current - Saturation460mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)245 mOhm
Q @ Freq7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3011-6R8Y
Related LinksSRU301, SRU3011-6R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3011-6R8Y Details Description
Related parts for SRU3011-6R8Y
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 75W datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
FEMALE 20A POWER CONT PC TAIL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 450V C0G 1206 datasheet.pdf
DIODE SBD SHOTT 600V 20A SOT227 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf