Bourns Inc. SRU3017-3R3Y
SRU3017-3R3Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3017-3R3Y
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.45A 55 MOHM
Datasheet Download
SRU3017-3R3Y.pdf
Availability of SRU3017-3R3Y
QUANTITY
SRU3017-3R3Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3017-3R3Y
Internal Part NumberEIS-SRU3017-3R3Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3017 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3017
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating1.45A
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3017-3R3Y
Related LinksSRU301, SRU3017-3R3Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3017-3R3Y Details Description
Related parts for SRU3017-3R3Y
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf