Bourns Inc. SRU3017-6R8Y
SRU3017-6R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3017-6R8Y
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1A 85 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU3017-6R8Y.pdf
Availability of SRU3017-6R8Y
QUANTITY
SRU3017-6R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3017-6R8Y
Internal Part NumberEIS-SRU3017-6R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3017 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3017
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating1A
Current - Saturation530mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3017-6R8Y
Related LinksSRU301, SRU3017-6R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3017-6R8Y Details Description
Related parts for SRU3017-6R8Y
LED 7-SEG DISP CA YLW LHDP .3" datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 160A 1250V 1FU/115 AR CU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO247AD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 600V 16A TO-247 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
FIREWIRE CABLE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 30W datasheet.pdf