Bourns Inc. SRU5028A-330Y
SRU5028A-330Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU5028A-330Y
Brief Description
FIXED IND 33UH 800MA 260 MOHM
Datasheet Download
SRU5028A-330Y.pdf
Availability of SRU5028A-330Y
QUANTITY
SRU5028A-330Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU5028A-330Y
Internal Part NumberEIS-SRU5028A-330Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU5028A
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation680mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU5028A-330Y
Related LinksSRU502, SRU5028A-330Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU5028A-330Y Details Description
Related parts for SRU5028A-330Y
INTERFACE MODULE FOR 40POS SCKT datasheet.pdf
LED FIBER OPTIC GAAIAS HS TO-46 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT YELLOW 0.28" CC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf