Bourns Inc. SRU6018-680Y
SRU6018-680Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU6018-680Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 620MA 600 MOHM
Datasheet Download
SRU6018-680Y.pdf
Availability of SRU6018-680Y
QUANTITY
SRU6018-680Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU6018-680Y
Internal Part NumberEIS-SRU6018-680Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU6018 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU6018
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±30%
Current Rating620mA
Current - Saturation360mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU6018-680Y
Related LinksSRU601, SRU6018-680Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU6018-680Y Details Description
Related parts for SRU6018-680Y
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.275" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 26POS datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 47UH SMD datasheet.pdf