Bourns Inc. SRU6025-680Y
SRU6025-680Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU6025-680Y
Brief Description
FIXED IND 68UH 800MA 365 MOHM
Datasheet Download
SRU6025-680Y.pdf
Availability of SRU6025-680Y
QUANTITY
SRU6025-680Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU6025-680Y
Internal Part NumberEIS-SRU6025-680Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU6025 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU6025
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)365 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU6025-680Y
Related LinksSRU602, SRU6025-680Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU6025-680Y Details Description
Related parts for SRU6025-680Y
BLADE REPLACEMENT KIT MOD datasheet.pdf
SCR DBL LOSCR 1400V 250A MAGNAPK datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECPT 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.1A SOT883 datasheet.pdf