Bourns Inc. SRU6025A-680Y
SRU6025A-680Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU6025A-680Y
Brief Description
FIXED IND 68UH 800MA 365 MOHM
Datasheet Download
SRU6025A-680Y.pdf
Availability of SRU6025A-680Y
QUANTITY
SRU6025A-680Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU6025A-680Y
Internal Part NumberEIS-SRU6025A-680Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU6025A
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)365 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU6025A-680Y
Related LinksSRU602, SRU6025A-680Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU6025A-680Y Details Description
Related parts for SRU6025A-680Y
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 12.7MMX5.5M datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 3A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 9C P 6" YEL JACKS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.2A 69 MOHM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
JT 37C 37#22D SKT PLUG datasheet.pdf
5 V, 12-Bit, Serial 3.8 ms ADC in 8-Pin Package IC datasheet.pdf