Bourns Inc. SRU8028A-3R3Y
SRU8028A-3R3Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU8028A-3R3Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 3.6A 23 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU8028A-3R3Y.pdf
Availability of SRU8028A-3R3Y
QUANTITY
SRU8028A-3R3Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU8028A-3R3Y
Internal Part NumberEIS-SRU8028A-3R3Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SRU8028A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating3.6A
Current - Saturation3.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU8028A-3R3Y
Related LinksSRU802, SRU8028A-3R3Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU8028A-3R3Y Details Description
Related parts for SRU8028A-3R3Y
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IGBT 600V 41A 250W TO247-3 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 30POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf