Bourns Inc. SRU8043-270Y
SRU8043-270Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU8043-270Y
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.8A 84 MOHM SMD
Datasheet Download
SRU8043-270Y.pdf
Availability of SRU8043-270Y
QUANTITY
SRU8043-270Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU8043-270Y
Internal Part NumberEIS-SRU8043-270Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU8043 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU8043
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±30%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.55A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)84 mOhm
Q @ Freq17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU8043-270Y
Related LinksSRU804, SRU8043-270Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU8043-270Y Details Description
Related parts for SRU8043-270Y
SOCKET RELAY PCB FOR G6C SERIES datasheet.pdf
CONN PIN 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FOAM TAPE 30MIL 3/4INCH 36YD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS R/A SKT SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 50MA SC70-5 datasheet.pdf