Bourns Inc. SRU8043-6R8Y
SRU8043-6R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU8043-6R8Y
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.8A 22.4 MOHM
Datasheet Download
SRU8043-6R8Y.pdf
Availability of SRU8043-6R8Y
QUANTITY
SRU8043-6R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU8043-6R8Y
Internal Part NumberEIS-SRU8043-6R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU8043 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU8043
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating3.8A
Current - Saturation3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22.4 mOhm
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant30GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU8043-6R8Y
Related LinksSRU804, SRU8043-6R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU8043-6R8Y Details Description
Related parts for SRU8043-6R8Y
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 16A TO220AC datasheet.pdf
BU-KONTAKT 0,63X1,2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W DO214AC datasheet.pdf
Crystal 31.5000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 4HXSON datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 8/ LAR datasheet.pdf