Bourns Inc. SRU8043-6R8Y
SRU8043-6R8Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU8043-6R8Y
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.8A 22.4 MOHM
Datasheet Download
SRU8043-6R8Y.pdf
Availability of SRU8043-6R8Y
QUANTITY
SRU8043-6R8Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU8043-6R8Y
Internal Part NumberEIS-SRU8043-6R8Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU8043 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU8043
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating3.8A
Current - Saturation3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22.4 mOhm
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant30GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU8043-6R8Y
Related LinksSRU804, SRU8043-6R8Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU8043-6R8Y Details Description
Related parts for SRU8043-6R8Y
RES 3.9 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
THERMAL PASTE datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 +5.0V ESD 10UDFN datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SDK 78K0R ZIGBEE ANN FEE SUPPORT datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED CONN CBL ASSY 5MM 3LD datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 6 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf