Omron SS-10GL13-2
SS-10GL13-2 picture photo
Mfg. Part Number
SS-10GL13-2
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW S-MINI SPST-NC 10.1A RL PLNGR
Datasheet Download
SS-10GL13-2.pdf
Availability of SS-10GL13-2
QUANTITY
SS-10GL13-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-10GL13-2
Internal Part NumberEIS-SS-10GL13-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSS
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque50gf
Release Force6gf
Pretravel-
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.420" (10.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-10GL13-2
Related LinksSS-10, SS-10GL13-2 Datasheet, Omron Distributor
SS-10GL13-2 Details Description
Related parts for SS-10GL13-2
IC TX QUAD RS232 5V PWR 16-CDIP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6-TSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV NP0 3640 datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OPAMP 150KHZ MICROPWR 14TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE 400A 1000V 3GKN/75 AR UR datasheet.pdf