Omron SS-10GL13-3
SS-10GL13-3 picture photo
Mfg. Part Number
SS-10GL13-3
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW S-MINI SPST-NO 10.1A RL PLNGR
Datasheet Download
SS-10GL13-3.pdf
Availability of SS-10GL13-3
QUANTITY
SS-10GL13-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-10GL13-3
Internal Part NumberEIS-SS-10GL13-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package500
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSS
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque50gf
Release Force6gf
Pretravel-
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.420" (10.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-10GL13-3
Related LinksSS-10, SS-10GL13-3 Datasheet, Omron Distributor
SS-10GL13-3 Details Description
Related parts for SS-10GL13-3
IC DAC 16BIT MONO W/VREF 24-SOIC datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE ASSY ST ZIPCORD 50/125 3M datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT 72POS VERT TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.4A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
BOARD REFERENCE DESIGN P5040 datasheet.pdf
SMA RP BLKHD JACK-AMC PLUG 150MM datasheet.pdf