Bel Fuse Inc. SS-39200-012
SS-39200-012 picture photo
Mfg. Part Number
SS-39200-012
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Plugs
Brief Description
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED
Datasheet Download
SS-39200-012.pdf
Availability of SS-39200-012
QUANTITY
SS-39200-012 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-39200-012
Internal Part NumberEIS-SS-39200-012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsApplication Tooling
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Standard Package1,026
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Plugs
Series39
PackagingBulk
Connector TypePlug
Cable TypeRound Cable, Solid or Stranded Wires
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Features-
ShieldingShielded
RatingsCat6
Ingress Protection-
TerminationIDC
Length1.295" (32.90mm)
ColorTranslucent - Clear
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Contact MaterialCopper Alloy
Current Rating-
Voltage Rating-
Housing MaterialPolycarbonate (PC)
Shield MaterialCopper Alloy
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-39200-012
Related LinksSS-392, SS-39200-012 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SS-39200-012 Details Description
Related parts for SS-39200-012
TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO252 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.62V SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 121VC SMA datasheet.pdf
LED PLAT DRAGON NEU WHITE 2SMD datasheet.pdf
LED AMBER 500MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 100MW VMN2 datasheet.pdf
100M 200 MICRON DUPLEX FIBER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf