Bel Fuse Inc. SS-39200-021
SS-39200-021 picture photo
Mfg. Part Number
SS-39200-021
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Plugs
Brief Description
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED
Datasheet Download
SS-39200-021.pdf
Availability of SS-39200-021
QUANTITY
SS-39200-021 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-39200-021
Internal Part NumberEIS-SS-39200-021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsApplication Tooling
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Standard Package1,026
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Plugs
Series39
PackagingBulk
Connector TypePlug
Cable TypeRound Cable, Solid or Stranded Wires
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Features-
ShieldingShielded
RatingsCat6a
Ingress Protection-
TerminationIDC
Length1.295" (32.90mm)
ColorTranslucent - Clear
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Contact MaterialCopper Alloy
Current Rating-
Voltage Rating-
Housing MaterialPolycarbonate (PC)
Shield MaterialCopper Alloy
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-39200-021
Related LinksSS-392, SS-39200-021 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SS-39200-021 Details Description
Related parts for SS-39200-021
SENSOR DIGITAL SLOT OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 633MHZ 165FBGA datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
HEAT SINK ANOD ALUM TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 835MA 167 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf