Eaton (formerly Cooper Bussmann) SS-5-500MA-BK
SS-5-500MA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SS-5-500MA-BK
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC RADIAL
Datasheet Download
SS-5-500MA-BK.pdf
Availability of SS-5-500MA-BK
QUANTITY
SS-5-500MA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-5-500MA-BK
Internal Part NumberEIS-SS-5-500MA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSS-5(H) Ammo Pack Paper Thickness 30/Aug/2011
S -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSS-5
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.79
ApprovalsCQC, cULus, EK-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
DC Cold Resistance0.2575 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-5-500MA-BK
Related LinksSS-5-5, SS-5-500MA-BK Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SS-5-500MA-BK Details Description
Related parts for SS-5-500MA-BK
RES SMD 118K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6-TSON datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL LM5046 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR 15AU datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 23POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf