Eaton (formerly Cooper Bussmann) SS-5F-1.25A-AP
SS-5F-1.25A-AP picture photo
Mfg. Part Number
SS-5F-1.25A-AP
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL
Datasheet Download
SS-5F-1.25A-AP.pdf
Availability of SS-5F-1.25A-AP
QUANTITY
SS-5F-1.25A-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-5F-1.25A-AP
Internal Part NumberEIS-SS-5F-1.25A-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSS-5F
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t3.8236
ApprovalscULus, PSE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
DC Cold Resistance0.1165 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-5F-1.25A-AP
Related LinksSS-5F-1, SS-5F-1.25A-AP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SS-5F-1.25A-AP Details Description
Related parts for SS-5F-1.25A-AP
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LENS W/ HOLDER CREE XPG datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TOUCH CTRLR 44TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO214AC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 200W datasheet.pdf