Eaton (formerly Cooper Bussmann) SS-5H-6.3A-AP
SS-5H-6.3A-AP picture photo
Mfg. Part Number
SS-5H-6.3A-AP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD
Datasheet Download
SS-5H-6.3A-AP.pdf
Availability of SS-5H-6.3A-AP
QUANTITY
SS-5H-6.3A-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-5H-6.3A-AP
Internal Part NumberEIS-SS-5H-6.3A-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSS-5H
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t176
ApprovalsCQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
DC Cold Resistance7.40 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-5H-6.3A-AP
Related LinksSS-5H-, SS-5H-6.3A-AP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SS-5H-6.3A-AP Details Description
Related parts for SS-5H-6.3A-AP
BATTERY PACK NICAD 4.8V 600MAH datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 10.26"L X 6.29"W datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V6 CBL ASSY datasheet.pdf
SGE-245-2-3350 01000C SFTY EDGE datasheet.pdf
NETWORK CABLE 8POS M12-M12 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf