Eaton (formerly Cooper Bussmann) SS-5H-6.3A-AP
SS-5H-6.3A-AP picture photo
Mfg. Part Number
SS-5H-6.3A-AP
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD
Datasheet Download
SS-5H-6.3A-AP.pdf
Availability of SS-5H-6.3A-AP
QUANTITY
SS-5H-6.3A-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-5H-6.3A-AP
Internal Part NumberEIS-SS-5H-6.3A-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSS-5H
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t176
ApprovalsCQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
DC Cold Resistance7.40 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-5H-6.3A-AP
Related LinksSS-5H-, SS-5H-6.3A-AP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SS-5H-6.3A-AP Details Description
Related parts for SS-5H-6.3A-AP
BOX ABS GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2.3A (Switch) Backlight 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC ENERGY MM PROCESSOR 24TQFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16TQFN datasheet.pdf