Cinch Connectivity Solutions SS-6488S-A-PG3-BA-50
SS-6488S-A-PG3-BA-50 picture photo
Mfg. Part Number
SS-6488S-A-PG3-BA-50
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
SS-6488S-A-PG3-BA-50.pdf
Availability of SS-6488S-A-PG3-BA-50
QUANTITY
SS-6488S-A-PG3-BA-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-6488S-A-PG3-BA-50
Internal Part NumberEIS-SS-6488S-A-PG3-BA-50
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series64
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
Ratings-
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionDown
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-6488S-A-PG3-BA-50
Related LinksSS-6488S-A, SS-6488S-A-PG3-BA-50 Datasheet, Cinch Connectivity Solutions Distributor
SS-6488S-A-PG3-BA-50 Details Description
Related parts for SS-6488S-A-PG3-BA-50
TORX KEY T-HANDLE T50 9.84" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C, SMBus Dimming 40mA 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 32VDC 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.2NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf