Cinch Connectivity Solutions SS-668804S-A-PG4-AC-50
SS-668804S-A-PG4-AC-50 picture photo
Mfg. Part Number
SS-668804S-A-PG4-AC-50
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
SS-668804S-A-PG4-AC-50.pdf
Availability of SS-668804S-A-PG4-AC-50
QUANTITY
SS-668804S-A-PG4-AC-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-668804S-A-PG4-AC-50
Internal Part NumberEIS-SS-668804S-A-PG4-AC-50
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series66
PackagingBulk
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports4
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
Ratings-
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionDown
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-668804S-A-PG4-AC-50
Related LinksSS-668804S-, SS-668804S-A-PG4-AC-50 Datasheet, Cinch Connectivity Solutions Distributor
SS-668804S-A-PG4-AC-50 Details Description
Related parts for SS-668804S-A-PG4-AC-50
RES SMD 13 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER VOUT 5V 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
HC STD-TIMER CONTACT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 75K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16 VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 217MA 950 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf