Bel Fuse Inc. SS-73100-001
SS-73100-001 picture photo
Mfg. Part Number
SS-73100-001
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
SS-73100-001.pdf
Availability of SS-73100-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SS-73100-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-73100-001
Internal Part NumberEIS-SS-73100-001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPlug RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Dec/2012
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series73
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports12
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
RatingsCat5e
FeaturesBoard Guide
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-73100-001
Related LinksSS-731, SS-73100-001 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SS-73100-001 Details Description
Related parts for SS-73100-001
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN MALE PLUG 6+PE SILVER BLACK datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 11POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf