Vishay Semiconductor/Diodes Division SS10PH10HM3/87A
SS10PH10HM3/87A picture photo
Mfg. Part Number
SS10PH10HM3/87A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
Datasheet Download
SS10PH10HM3/87A.pdf
Availability of SS10PH10HM3/87A
QUANTITY
SS10PH10HM3/87A Order Process
Ship out your order
Specifications of SS10PH10HM3/87A
Internal Part NumberEIS-SS10PH10HM3/87A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWafer Geometry Conversion 28/Jul/2015
Standard Package6,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F270pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS10PH10HM3/87A
Related LinksSS10PH1, SS10PH10HM3/87A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SS10PH10HM3/87A Details Description
Related parts for SS10PH10HM3/87A
SWITCH ROCKER SPST-NO 12A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 2K OHM 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
DOCUMENTATION PACKAGE datasheet.pdf
MF SR VT HDR ASSY 250 CP 5CKT SI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf