KEMET SS11H-10062-CH
SS11H-10062-CH picture photo
Mfg. Part Number
SS11H-10062-CH
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
AC FILTER T/H COMMON SS11H-CH
Datasheet Download
SS11H-10062-CH.pdf
Availability of SS11H-10062-CH
QUANTITY
SS11H-10062-CH Order Process
Ship out your order
Specifications of SS11H-10062-CH
Internal Part NumberEIS-SS11H-10062-CH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAC Line Filters
PCN Design/Specification4MC of SS Coil Series 26/Mar/2014
Standard Package100
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesSS
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance6.2mH
Current1A
DC Resistance (DCR)440 mOhm Max
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.827" L x 0.807" W (21.00mm x 20.50mm)
Height (Max)0.669" (17.00mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS11H-10062-CH
Related LinksSS11H-1, SS11H-10062-CH Datasheet, KEMET Distributor
SS11H-10062-CH Details Description
Related parts for SS11H-10062-CH
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .200" T/H datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
UM5-1818 SAFETY MAT datasheet.pdf
Connector Header 94 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf