Vishay Semiconductor/Diodes Division SS12HE3/5AT
SS12HE3/5AT picture photo
Mfg. Part Number
SS12HE3/5AT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO214AC
Datasheet Download
SS12HE3/5AT.pdf
Availability of SS12HE3/5AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SS12HE3/5AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SS12HE3/5AT
Internal Part NumberEIS-SS12HE3/5AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-026-2012-Rev-0 28/Nov/2012
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS12HE3/5AT
Related LinksSS12H, SS12HE3/5AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SS12HE3/5AT Details Description
Related parts for SS12HE3/5AT
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 12POS PCB datasheet.pdf
SOFTWARE CW BLD SPT MPC5XX datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7S 0603 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf