Vishay Semiconductor/Diodes Division SS25-E3/5BT
SS25-E3/5BT picture photo
Mfg. Part Number
SS25-E3/5BT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO214AA
Datasheet Download
SS25-E3/5BT.pdf
Availability of SS25-E3/5BT
QUANTITY
SS25-E3/5BT Order Process
Ship out your order
Specifications of SS25-E3/5BT
Internal Part NumberEIS-SS25-E3/5BT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr400µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS25-E3/5BT
Related LinksSS25-, SS25-E3/5BT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SS25-E3/5BT Details Description
Related parts for SS25-E3/5BT
Connector Header 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC OPAMP LOGARITHMIC 45KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 79MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
GIGA-MINIMC MODULE, TX/SSBX-SM13 datasheet.pdf
XLAMP CXA1304 LED datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRGHT datasheet.pdf