KEMET SS26V-070510
SS26V-070510 picture photo
Mfg. Part Number
SS26V-070510
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
LINE FILTER 51MH .8 IDC SS COIL
Datasheet Download
SS26V-070510.pdf
Availability of SS26V-070510
QUANTITY
SS26V-070510 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS26V-070510
Internal Part NumberEIS-SS26V-070510
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAC Line Filters
PCN Design/Specification4MC of SS Coil Series 26/Mar/2014
Standard Package350
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesSS
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance51mH
Current700mA
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Impedance-
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.024" L x 0.807" W (26.00mm x 20.50mm)
Height (Max)1.240" (31.50mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS26V-070510
Related LinksSS26V-, SS26V-070510 Datasheet, KEMET Distributor
SS26V-070510 Details Description
Related parts for SS26V-070510
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD LP SER 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN PIC18F97J94 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY PG16 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf