Bel Fuse Inc. SS65100-024G
SS65100-024G picture photo
Mfg. Part Number
SS65100-024G
Brief Description
CONN MOD JACK 10P8C VERT SHLD
Datasheet Download
SS65100-024G.pdf
Availability of SS65100-024G
QUANTITY
SS65100-024G Order Process
Ship out your order
Specifications of SS65100-024G
Internal Part NumberEIS-SS65100-024G
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series65
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts10p8c
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
OrientationVertical
TerminationSolder
ShieldingShielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock, EPP918A
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUser Selectable
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS65100-024G
Related LinksSS6510, SS65100-024G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SS65100-024G Details Description
Related parts for SS65100-024G
IC Z8 GP MCU 32K OTP 48SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
KIT APPL COUNTER - METRIC MECH datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf