Vishay Semiconductor/Diodes Division SS8PH10-M3/86A
SS8PH10-M3/86A picture photo
Mfg. Part Number
SS8PH10-M3/86A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A
Datasheet Download
SS8PH10-M3/86A.pdf
Availability of SS8PH10-M3/86A
QUANTITY
SS8PH10-M3/86A Order Process
Ship out your order
Specifications of SS8PH10-M3/86A
Internal Part NumberEIS-SS8PH10-M3/86A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F140pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS8PH10-M3/86A
Related LinksSS8PH10, SS8PH10-M3/86A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SS8PH10-M3/86A Details Description
Related parts for SS8PH10-M3/86A
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 250V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC IGNITION COIL DRIVER POWERSO1 datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf