Crydom SSC800-25-24
SSC800-25-24 picture photo
Mfg. Part Number
SSC800-25-24
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
CONTACTOR DC SSR 25A 800VDC 24V
Datasheet Download
SSC800-25-24.pdf
Availability of SSC800-25-24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSC800-25-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSC800-25-24
Internal Part NumberEIS-SSC800-25-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelSSC Series.satSSC Series.dwgSSC Series.stp
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesSSC
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input20 ~ 28VDC
Voltage - Load0 ~ 800 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSC800-25-24
Related LinksSSC800, SSC800-25-24 Datasheet, Crydom Distributor
SSC800-25-24 Details Description
Related parts for SSC800-25-24
RES SMD 274 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 5A datasheet.pdf