Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDANN015PGAA5
SSCDANN015PGAA5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCDANN015PGAA5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI GAUG 5V DIP
Datasheet Download
SSCDANN015PGAA5.pdf
Availability of SSCDANN015PGAA5
QUANTITY
SSCDANN015PGAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCDANN015PGAA5
Internal Part NumberEIS-SSCDANN015PGAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Featured ProductTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCDANN015PGAA5
SSCDANN015PGAA5 Details Description
Related parts for SSCDANN015PGAA5
TERM BLOCK HDR 15POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 2POS SGL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A LFPAKI datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf