Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDANV015PA2A5
SSCDANV015PA2A5 picture photo
Mfg. Part Number
SSCDANV015PA2A5
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V DIP
Datasheet Download
SSCDANV015PA2A5.pdf
Availability of SSCDANV015PA2A5
QUANTITY
SSCDANV015PA2A5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCDANV015PA2A5
Internal Part NumberEIS-SSCDANV015PA2A5
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCDANV015PA2A5
SSCDANV015PA2A5 Details Description
Related parts for SSCDANV015PA2A5
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K SCREW MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS GOLD SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TEST LEAD STACK BANANA 12" GREEN datasheet.pdf