| Internal Part Number | EIS-SSCDLNT150PGAA5 | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | TruStability® SSC | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 150 PSI (1034.21 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | Male - 0.1" (2.47mm) Tube | |
| Port Style | Barbless | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 250 PSI (1723.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port | |
| Supplier Device Package | 8-DIP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SSCDLNT150PGAA5 | |
 | PYF08S | SOCKET SCREWLESS DP FOR MY2 SER | datasheet.pdf | |
 | 6600.4125 | MOD PWR OUTLET 3.5MM SLD 2.5 PNL | datasheet.pdf | |
 | 396-030-540-802 | CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK | datasheet.pdf | |
 | 08190 | WIRE FORM FAN GUARD 176MM | datasheet.pdf | |