Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCMLND015PGSA3
SSCMLND015PGSA3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCMLND015PGSA3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 15PSI GAUGE 3.3 V SM
Datasheet Download
SSCMLND015PGSA3.pdf
Availability of SSCMLND015PGSA3
QUANTITY
SSCMLND015PGSA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCMLND015PGSA3
Internal Part NumberEIS-SSCMLND015PGSA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Featured ProductTruStability™ Silicon Pressure Sensors
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.1" (2.47mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SMD, J-Lead, Top Port
Supplier Device Package8-SMT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCMLND015PGSA3
SSCMLND015PGSA3 Details Description
Related parts for SSCMLND015PGSA3
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH N-CH HI SIDE TO220-5 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CABLE GLAND METAL PG42 32-38MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1A 288 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf