| Internal Part Number | EIS-SSCMLND030PGSA5 | |
| Series | TruStability® SSC | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Output Type | SPI | |
| Output | 12 b | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | Male - 0.1" (2.47mm) Tube | |
| Port Style | Barbless | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | Surface Mount | |
| Maximum Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SMD, J-Lead, Top Port | |
| Supplier Device Package | 8-SMT | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SSCMLND030PGSA5 | |
 | 1635290000 | TERM BLOCK HDR 4POS 5.08MM | datasheet.pdf | |